مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

نقش مهم پارک فاوا در در چرخه اقتصادی کشور

۰۲ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۵ کد : ۶۱ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۴۵۶
مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: پارک فاوا به دلیل موضوعیت فناوری اطلاعات در اساسنامه‌ خود و نقشی که در آینده‌ فناوری و نوآوری دارد، می‌تواند تاثیرات مهمی در چرخه اقتصادی کشور ایفا کند.
نقش مهم پارک فاوا در در چرخه اقتصادی کشور

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات – مهدی کشمیری در مصاحبه با خبرنگار این واحد گفت: پارک فاوا به دلیل موضوعیت فناوری اطلاعات در اساسنامه‌ خود و نقشی که در آینده‌ فناوری و نوآوری دارد، می‌تواند تاثیرات مهمی در چرخه اقتصادی کشور ایفا کند.

مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم ادامه داد: یکی از کارهایی که در پارک فاوا به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفته و تا به حال سابقه انجام آن در سازمان‌ها و پارک‌های علم و فناوری دیگر را نداشتیم، طرح گرنت فناوری است و تلاش‌های یک سال اخیر پارک فاوا به ریاست دکتر صدیق در زمینه توسعه‌ بازار شرکت‌های نوپا و فناور ارزشمند و قابل تقدیر است.

او تصریح کرد: این کار منحصر به فرد که با همکاری پارک فاوا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و پارک‌های استانی صورت می‌گیرد، می‌تواند الگویی برای دستگاه‌های اجرایی فعال در حوزه‌ی ICT برای انجام فعالیت‌های مشابه باشد.

کشمیری درباره هدف این حمایت‌ها بیان کرد: می‌خواهیم پایان‌نامه‌های دانشگاهی که به واسطه‌ی استان‌های عضو شبکه‌ توسعه اقتصاد دیجیتال به دست ما می‌رسد را به ایده‌هایی با قابلیت تجاری‌سازی تبدیل کنیم و به سمت تولید محصولات جهت‌ بدهیم .

مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم افزود: همکاری پارک‌های علم و فناوری در حوزه‌ی اقتصادی با مجموعه‌ بخش خصوصی سبب می‌شود پایداری و ماندگاری فعالیت‌های آنان بیشتر شود.

کشمیری خاطرنشان کرد: البته این امر مشروط بر آن است که مدیریت پارک‌های علم و فناوری، به ماموریت‌ها و اولویت‌های مهم خود واقف باشند و گمان نبرند که هدف آن‌ها فقط اجاره گرفتن از شرکت‌های مستقر در محیطشان است، این طور نیست که بخش‌های حوزه‌ی پژوهش و آموزش بتوانند دچار رکود شوند ولی مسئله‌ای که بسیار باید توسط پارک‌ها از آن مراقبت شود، به‌روز بودن در حوزه  ICT است.

این مقام مسئول در پایان گفت: حوزه‌ی نوآوری و توسعه‌ی فناوری همواره و به سرعت در حال تغییر است، کسانی که مدیریت این حوزه‌ها را بر عهده دارند اگر خودشان را با این تغییرات سریع تطبیق ندهند، دچار مشکل خواهند شد. لذا با رعایت این موارد به یقین می‌توانند مدت‌ها در این حوزه به فعالیت مفید و کارآمد ادامه دهند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، تفاهم‌نامه سه جانبه شروع عملیات گرنت فناوری در پارک فاوا امضا شد.


در ابتدای نشست دکتر کشمیری، مدیر کل برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه طرح گرنت فناوری ارائه داد و گفت: سال گذشته در هفته پژوهش و فناوری، توافق‌نامه اجرای طرح گرنت فناوری با پارک فاوا امضا و پس از چند ماه اجرای آن آغاز شد؛ اما متاسفانه به دلیل همزمانی با شرایط کرونا، فراهم شدن مقدمات اجرایی آن به تاخیر افتاد.


او با اشاره به طرح گرنت فناوری درباره مراحل آن توضیح داد: فراخوان و اطلاع‌رسانی این طرح اوایل سال جاری انجام، سپس پذیرش طرح‌ها (شامل دریافت درخواست و تقاضا) و نهایتا بررسی و اعلام حمایت توسط سازمان حامی اجرا شد.

کلید واژه ها: مهدی کشمیری وزارت علوم پارک فاوا پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گرنت فناوری فناوری نوآوری تفاهم‌نامه پارک‌های علم و فناوری جعفر صدیق دکتر صدیق محمد جعفر صدیق صدیق شبکه تاد


نظر شما :