در جلسه با مرکز تجاری ایران در مسکو؛

زمینه‌های ورود شرکت‌های فناور پارک فاوا به بازار روسیه بررسی شد

۱۶ آبان ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰ کد : ۱۰۲۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۲۵
روابط عمومی پارک فاوا: به منظور توسعه و گسترش بازارهای بین‌المللی شرکت‌های عضو پارک، روز سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲ نشست برخط میان مرکز تجاری ایران در مسکو و پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) برگزار شد.
زمینه‌های ورود شرکت‌های فناور پارک فاوا به بازار روسیه بررسی شد

در ابتدای نشست برخط فی‌مابین مرکز تجاری ایران در مسکو و پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، دکتر عباس قنبری باغستان، مشاور ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فاوا ضمن خوشامدگویی و معرفی همکاران حاضر در جلسه، به معرفی پارک پرداخت و با ذکر توضیحاتی در خصوص ماهیت و امکانات پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات خاطرنشان کرد: پارک فاوا زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران فعالیت می‌کند و یک پارک تخصصی در حوزه آی.سی.تی است. شرکت‌های مستقر در پارک نیز بزرگ و دارای بازار در سطح ملی هستند. ما در پارک فاوا به این شرکت‌ها کمک می‌کنیم تا بیشتر توسعه یابند و آماده کنشگری در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی باشند. البته اکثر شرکت‌های مستقر در پارک کاملاً آماده ورود به بازار جهانی هستند.

وی همچنین به معرفی شعب پارک فاوا پرداخت و ادامه داد: در حال حاضر، شرکت‌های فناور مستقر در پارک فاوا دارای بیش از ۱۹۶ محصول هستند که از این میان، بیش از 20 محصول براساس شاخص‌های فنی و عمومی همچون عمق فناوری، کیفیت مناسب، قیمت خوب و... برای تجاری‌سازی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی انتخاب شده‌اند.

قنبری باغستان توضیحاتی را درخصوص فعالیت‌های بین‌المللی صورت گرفته عنوان کرد و گفت: پارک فاوا در عرصه ایجاد روابط بین‌المللی و منطقه‌ای با کشورهای حوزه آفریقا همانند نیجریه، سنگال، تونس، مالی، غنا و مالزی ارتباط داشته است که این روابط در کشورهای سنگال و مالی منجر به عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک میان پارک فاوا و کشورهای مذکور شده است. در حال حاضر پارک فاوا همچنین عضو کمیسون مشترک همکاری‌های دو کشور سنگال و ایران شده است. 

مشاور ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فاوا یادآور شد: در روسیه نیز ارتباطاتی با پارک کازان و سازمان توسعه اقتصاد دیجیتال برقرار شده است اما مطالعه بازار روسیه فرصت‌های قابل تأملی را در زمینه ورود شرکت‌های عضو پارک فاوا در حوزه آی.سی.تی این کشور نشان می‌دهد. به همین منظور امیدواریم که با هماهنگی و همکاری مرکز تجاری ایران در مسکو بتوان کارهای ارزشمندی را در این عرصه انجام داد.

در پایان دکتر عباس قنبری باغستان با اشاره به ایجاد دفتر و معرفی نماینده پارک فاوا در مرکز تجاری ایران مقیم مسکو گفت: پارک فاوا برای ورود شرکت‌های عضو خود به بازار آی.سی.تی روسیه مصمم است و این موضوع را پیگیری می‌کند. 

در ادامه دکتر امیررضا نیک‌پور، مدیر مرکز تجاری ایران در مسکو از آشنایی و ایجاد زمینه برای برقراری ارتباط با پارک فاوا و فرصت همکاری‌های مشترک میان دو طرف ابزار خرسندی کرد و گفت: مرکز تجاری ایران در مسکو مجوز سازمان توسعه و تجارت روسیه را دارد و امکان ارائه خدمات حقوقی، حسابداری، لجستیک، تحقیق بازار و صادرات و واردات فراهم است. 

مدیر مرکز تجاری ایران در مسکو یادآور شد: برنامه‌ریزی برای توسعه محصولات شرکت‌های عضو پارک فاوا در بازارهای آی.سی.تی کشور روسیه ایده خوب و قابل تأملی است اما این کار به ارتباطات مداوم و پیگیری نیاز دارد. به همین منظور در گام نخست بهتر است که پارک فاوا ضمن ایجاد دفتر در این مرکز، شخصی را به عنوان نماینده معرفی کند.

در ادامه، مهندس محمدعلی جعفری، مدیر مرکز توسعه واحدهای فناور پارک فاوا ضمن ابزار علاقه‌مندی از ارتباط با مرکز تجاری ایران در مسکو گفت: پارک فاوا نخستین پارکی است که مجوز فعالیت بین‌المللی دارد. به همین منظور با توجه به خدمات قابل ارائه توسط مرکز تجاری ایران در مسکو لازم است که این مرکز نیز در گام نخست نماینده خود را معرفی کند. در گام بعدی تعدادی از شرکت‌های عضو پارک انتخاب و بازار محصولات شرکت‌های انتخاب شده در روسیه بررسی خواهد شد. در ادامه چنانچه زمینه فعالیت این شرکت‌ها با بازار کشور روسیه مطابقت داشته باشد، می‌توان نماینده شرکت مذکور را معرفی کرد. در نهایت اگر ارتباط طرفین طبق برنامه‌ریزی پیش رفت، می‌توان دفتر پارک فاوا را مرکز تجاری ایران در مسکو ایجاد کرد.

لازم به ذکر است؛ در این نشست علاوه بر دکتر امیررضا نیک‌پور و دکتر عباس قنبری باغستان؛ مهندس محمدعلی جعفری، مدیر مرکز توسعه واحدهای فناور پارک فاوا و دکتر امین شاکری، رئیس مجمع کارآفرینان کشور نیز حضور داشتند.

کلید واژه ها: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز تجاری ایران در مسکو


نظر شما :