از سوی مشاور وزیر و سرپرست پارک فاوا؛

جزئیات کامل احداث قطب مرکز داده فولادشهر اصفهان تشریح شد

۱۶ آبان ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۰۱۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۶۲
روابط عمومی پارک فاوا: مشاور وزیر و سرپرست پارک فاوا در نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شبکه ملی اطلاعات جزئیات کامل احداث مرکز قطب داده فولادشهر را تشریح کرد.
جزئیات کامل احداث قطب مرکز داده فولادشهر اصفهان تشریح شد

نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور به میزبانی اصفهان و با حضور معاونان وزیر ارتباطات و معاون استاندار اصفهان روز سه‌شنبه 16 آبان 1402 در محل اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

مهندس اکبر قنبرپور، مشاور وزیر و سرپرست پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات در نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده کشور ضمن تشکر از برگزاری این برنامه به معرفی سه قطب مرکز داده در کشور پرداخت و گفت: طبق طرح جامع کلان شبکه ملی اطلاعات و بررسی‌های لازم با مرکز ملی فضای مجازی، سه نقطه برای احداث قطب‌های مرکز داده در کشور پیش‌بینی شده است. نقطه اول در منطقه ویژه اقتصادی پیام پیش‌بینی شده که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به ایجاد قطب مرکز داده نزدیک هستیم. حدود 18 شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پیام سرمایه‌گذاری کرده‌اند و زیرساخت‌های ارتباطی و انرژی در آنجا فراهم شده است. 

سرپرست پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات یادآور شد: 18 شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر هستند که به طور تخصصی به انجام‌ کارهای مربوط به ایجاد قطب مرکز داده مشغول هستند. هرکدام یک دیتاسنتر هستند و خدمات مختلفی را ارائه می‌کنند اما در کنار آن‌ها، شرکت‌های دیگری نیز وجود دارند که در زنجیره ارزش این مفهوم کار می‌کنند؛ شرکت‌هایی که در حوزه تولید تجهیزات پَسیو و اَکتیو، ساخت دیتاسنتر، نگهداری از فضاها و ارائه خدمات تأسیساتی مشغول هستند. 

مهندس اکبر قنبرپور نقطه دوم را فولادشهر اصفهان معرفی کرد و ادامه داد: دومین نقطه فولادشهر اصفهان خواهد بود که فضای خوبی برای این کار در نظر گرفته شده است. قطب مرکز داده فولادشهر به عنوان شعبه ای از پارک فناوری اطلاعات محسوب می‌شود و براساس برنامه‌ریزی انجام شده یک زیست بوم در این منطقه مانند آنچه که در منطقه ویژه اقتصادی پیام تجربه شده، شکل می‌گیرد که قطب اقتصاد دیجیتال خواهد بود. به طور کلی زنجیره‌ای از ارزش شبکه زیرساخت اطلاعاتی در فولادشهر، طبق آنچه که در پیام هم تجربه کردیم، ایجاد خواهد شد. نقطه سوم نیز در مشهد خواهد بود. 

وی در پایان با اشاره به امکانات و شرایط مرکز قطب داده فولاد شهر خاطرنشان کرد: 105 هکتار فضای کلی فولادشهر است که 14 هکتار را برای شروع در نظر گرفته و ضمن تقسیم‌بندی اراضی، با مدل‌هایی که معرفی خواهیم کرد، قابلیت واگذاری به سرمایه‌گذاران وجود دارد. همچنین 30 هزار متر مربع زیربنای ساخته شده وجود دارد که توسط شرکت‌ها قابل استفاده خواهد بود. برنامه توانمندسازی نیروی انسانی اقتصاد دیجیتال نیز پیش‌بینی شده و تجهیزات خوبی در حوزه آموزشی و اقامتی فراهم است که همگی می‌تواند در اختیار شرکت‌ها قرار گیرد.

لازم به یادآوری است در پایان این کنفرانس، تیم مدیریتی پارک فاوا به همراه سرمایه‌گذاران شرکت‌کننده در این کنفرانس از سایت فولادشهر، شعبه اصفهان پارک فاوا، بازدید کردند.
 

کلید واژه ها: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات فولادشهر اصفهان


نظر شما :