مهندس قنبرپور: محور اصلی فعالیت‌های پارک معطوف به نیازهای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود

۳۱ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۰:۱۸ کد : ۹۹۸ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۴۸۸
روابط عمومی پارک فاوا: مهندس قنبرپور، مشاور وزیر و سرپرست جدید پارک فاوا با اشاره به علت ایجاد پارک‌های تخصصی خاطرنشان کرد: پارک‌های تخصصی که زیرنظر وزارتخانه‌های خاص (از جمله وزارت ارتباطات، وزارت نفت و...) ایجاد شده‌اند، مأموریت مشخص و ویژه‌ای دارند. در واقع این وزارتخانه‌ها اختیار جهت‌دهی و تنظیم‌گری فعالیت‌های پارک را دارند و براین اساس، فعالیت‌های پارک فاوا نیز از این پس معطوف به نیازهای اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواهد بود.
مهندس قنبرپور: محور اصلی فعالیت‌های پارک معطوف به نیازهای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود

مهندس قنبرپور در گفتگو با ماهنامه فاوا، ارگان اطلاع‌رسانی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات ادامه داد: در حال حاضر اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه شبکه ملی اطلاعات و توسعه اینترنت پرسرعت ثابت مبتنی بر فیبر در کشور است و این مگاپروژه، تجهیزات و خدمات زیادی را ذیل خودش نیاز دارد. لذا باید فعالیت‌ها و برنامه‌های پارک فاوا و شرکت‌های فناور مستقر یا عضو آن که مورد حمایت وزارت ارتباطات قرار دارند، معطوف بر رفع نیازهای این وزارتخانه باشد. 

وی با تأکید بر اهمیت همگرایی و هم افزایی تمامی سازمان‌ها و نهادهای کشور، به خصوص سازمان‌های ذیل وزارت ارتباطات در راستای تحقق شبکه ملی اطلاعات افزود: از سوی دیگر، سازمان‌هایی مانند سازمان تنظیم و مقررات، فرودگاه پیام، شرکت زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات، شرکت پست، سازمان فضایی و سایر سازمان‌هایی که زیرمجموعه این وزارت فعالیت می‌کنند، متعهدند تا از شرکت‌های فناوری که در راستای اولویت‌های وزارتخانه گام برمی‌دارند، حمایت کنند و به نوعی منبع تأمین تجهیزات و همچنین بازار محصولات فناور آن‌ها باشند. 

مهندس قنبرپور با اشاره به فعالیت‌های خوبی که تاکنون در پارک فاوا انجام شده، ادامه داد: برنامه‌ها و سازوکارهایی که تاکنون در پارک ایجاد شده باید حفظ شوند، اما فعالیت‌ها و برنامه‌های پارک باید معطوف به نیازهای وزارت ارتباطات جهت‌دهی شود. با این وجود، اگر بتوانیم نیازهای داخلی کشور را تأمین کنیم، قطعاً می‌توانیم در راستای نیازهای کشورهای منطقه نیز گام برداریم.

مهندس قنبرپور در ادامه توسعه فناوری‌های مرتبط با اقتصاد دیجیتال را یکی دیگر از اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و با اشاره به فعالیت شرکت‌های فناوری در این حوزه افزود: آنچه باید عملی و به آن رسیدگی شود، توسعه بازار این شرکت‌ها هم در سطح داخلی و هم در سطح خارجی است. لذا توسعه بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی شرکت‌ها نیز جزو برنامه‌های اولویت‌دار پارک است. 

مشاور وزیر و سرپرست پارک فاوا یادآور شد: پارک فاوا فقط یک کالبد فیزیکی نیست، بلکه یک سازوکار است که باید کمک کند تا شرکت‌های فناور رشد کنند و بازار صنعت فاوا نیز در اختیار آن‌ها قرار گیرد. ما هم به عنوان یک نهاد زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید تلاش کنیم که رشد شرکت‌ها سرعت پیدا کند و در راستای اهداف و سیاست‌ها باشد تا بتواند بازارهای جدیدی را برای شرکت‌ها هم در داخل و هم در خارج فراهم کند. 

سرپرست جدید پارک فاوا با اشاره به فعالیت‌هایی که این پارک تاکنون در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی داشته است، خاطرنشان ساخت: پارک فاوا در راستای تعامل بین‌المللی خویش سه هدف اصلی دارد: توسعه بازار خارجی شرکت‌های عضو پارک و صادرات محصولات آن‌ها، انتقال فناوری به کشورهای که نیاز به فناوری دارند و اشتراک تجارب با سایر کشورها در راستای ایجاد پارک‌های فناوری.

مهندس قنبرپور که همزمان ریاست فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام را بر عهده دارد، در پایان به ضرورت تعامل بین پارک فاوا و منطقه ویژه اقتصادی پیام اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که آنچه امروز آن را فرصت می‌بینم، ظرفیت‌هایی است که فرودگاه پیام در شناخت پارک فاوا از آن غفلت کرده است و برعکس. لذا در راستای تحقق تعامل پارک فاوا با فرودگاه، از همکاران و شرکت‌های عضو پارک دعوت می‌کنم تا فرصت‌ها، امکانات، فضا و تجهیزات فرودگاه پیام را از نزدیک ببینند. فضای توسعه فرودگاه پیام برای کارهای تولید انبوه و واردات خیلی وسیع‌تر از پارک فاوا است اما آنچه که در آنجا کمرنگ است و در پارک فاوا به طور کامل مشهود است، آن جریان توسعه فناوری و نوآوری است و این دو مجموعه تکمیل‌کننده یکدیگر خواهند بود.

کلید واژه ها: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات مهندس اکبر قنبرپور


نظر شما :