در بازدید مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال از پارک فاوا؛

عضویت پارک فاوا در کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور بررسی شد

۰۵ مهر ۱۴۰۲ | ۱۶:۴۱ کد : ۹۸۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۶۲۴
روابط عمومی پارک فاوا: عثمان دیوپ، مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال روز چهارشنبه ۵ مهرماه ۱۴۰۲ با هدف پیگیری عضویت پارک فاوا در کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور ایران و سنگال از پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات بازدید و با مقامات این پارک به بحث و تبادل نظر پرداختند.
عضویت پارک فاوا در کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور بررسی شد

در ابتدای این نشست، مهندس اکبر قنبرپور، مشاور وزیر و سرپرست پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضمن خوشامدگویی به مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال اذعان داشت: در حوزه کشورهای آفریقایی تعامل و تمرکز قابل تأملی در چند سال گذشته شکل گرفته است و به طور خاص ما با کشورهای سنگال و مالی روابط متمرکزی داریم. 

مشاور وزیر و سرپرست پارک ادامه داد: کشور ایران دارای 31 استان است و هر استان پارک علم و فناوری دارد. تقریبا 5 سال قبل دولت به این نتیجه رسید که به وزارتخانه‌ها نیز مجوز ایجاد پارک فناوری بدهد. در نتیجه 31 پارک استانی و 4 پارک تخصصی زیرمجموعه وزارتخانه‌ها وجود دارد. در این میان اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پارک فاوا توسعه شبکه ملی اطلاعات و توسعه فناوری‌های مرتبط با اقتصاد دیجیتال است و شرکت‌های عضو پارک فاوا نیز در راستای تحقق این دو هدف به فعالیت مشغول هستند.

مهندس اکبر قنبرپور به هدف توسعه بازار شرکت‌ها پرداخت و گفت: آنچه که باید عملی و به آن رسیدگی شود، توسعه بازار شرکت‌ها است. به همین دلیل توسعه بازار بین‌المللی برای شرکت‌ها نیز جزو برنامه‌های پارک است. به همین منظور پارک فاوا در راستای تعامل بین‌المللی خویش سه هدف «توسعه بازار خارجی شرکت‌های عضو پارک و صادرات محصولات آن‌ها»، «انتقال فناوری به کشورهایی که نیاز به فناوری دارند» و «اشتراک تجارب با سایر کشورها در راستای ایجاد پارک‌های فناوری» را دنبال می‌کند.

در ادامه دکتر عباس قنبری باغستان، مشاور امور بین‌الملل پارک فاوا ضمن خوشامدگویی به معرفی کلی پارک فاوا و تاریخچه جلسات برگزار شده با کشورهای آفریقایی به ویژه سنگال پرداخت و گفت: نخستین روابط پارک فاوا با کشور سنگال دو سال قبل در خرداد 1400 آغاز شد. ما درخواستی را از سمت پارک دیجیتال سنگال مبنی انتقال تجربیات ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به سنگال دریافت کردیم و ارتباطات بعدی به صورت دیپلماتیک از طریق سفارت‌خانه‌های هردو کشور انجام شد. سال گذشته سفیر کشور سنگال در جریان بازدید از پارک فاوا، درخواست کرد پارک فاوا در کمیسون همکاری‌های مشترک دو کشور حضور داشته باشد. ما از درخواست ایشان استقبال کردیم و این موضوع از کانال وزارت ارتباطات و وزارت خارجه کشور پیگیری شد و با توجه به اینکه در ایران وزارت کشاورزی رئیس کمیسون هردو کشور محسوب می شود، ما جلسه با معاون امور بین الملل این وزارت داشتیم و آمادگی خود را در راستای همکاری‌های مشترک در حوزه آی.سی.تی اعلان کردیم.

وی ادامه داد: جهت استحکام روابط با کشور سنگال، پارک فاوا پیشنهادات خود را ذیل سه حوزه اصلی همکاری‌های بین‌المللی پارک که آقای مهندس قنبرپور به آن اشاره کردند، آماده کرده و به دبیرخانه کمیسون مشترک همکاری میان دو کشور ارسال خواهیم کرد.

در ادامه آقای عثمان دیوپ، مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال ضمن ابزار خوشحالی از استحکام روابط با پارک فاوا گفت: همانطور که مستحضر هستید، سنگال در حال توسعه فناوری است و ما در مقایسه با کشور ایران که 31 پارک استانی و 4 پارک تخصصی دارد، در ابتدای راه قرار داریم؛ زیرا کشور سنگال یک پارک دارد و به همین دلیل تمایل داریم تا از تجارب ارزشمند شما در حوزه آی.سی.تی بهره‌مند شویم. 

مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال ادامه داد: با توجه به سه حوزه همکاری‌های بین‌المللی که به آن اشاره کردید، کشور سنگال به تبادل و کسب اطلاعات در این حوزه نیاز دارد و ما انتظار داریم در جلسه بعدی کمیسون مشترک، نمایندگان پارک فاوا نیز حضور داشته باشند و هرچه زودتر گام‌های عملی‌تری در این راستا برداشته شود.

در ادامه جلسه دکتر قنبری باغستان ضمن ارائه اطلاعات تکمیلی در مورد فعالیت‌های پارک و شرکت‌های عضو از مدیرکل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال درخواست کرد تا در مورد پارک فناوری سنگال و شرکت‌های فعال در آن کشور اطلاعاتی را در اختیار پارک فاوا قرار داده شود تا پارک فاوا با توجه به این اطلاعات، چگونگی سرمایه‌گذاری در کشور سنگال را تنظیم و برنامه‌ریزی نماید.

در پایان، مدیر کل منطقه خاورمیانه وزارت امور خارجه کشور سنگال با همراهی مقامات و مسئولین پراک فاوا از شرکت امن‌پرداز، نوربهینه گستر خاورمیانه و گلخانه هوشمند پارک فاوا بازدید کردند.

لازم به ذکر است در این نشست، علاوه بر آقای عثمان دیوپ و آقای مهندس قنبرپور و دکتر قنبری باغستان، آقای ابو واکر، نماینده سفارت جمهوری سنگال در ایران؛ آقای سید ناصر غفاری، مسئول میز سنگال در وزارت امور خارجه؛ مهندس محمدعلی جعفری، مدیر مرکز توسعه واحدهای فناور پارک و مهندس جواد یزدان‌پناه، معاون توسعه فناوری نیز در این بازدید حضور داشتند.
 

کلید واژه ها: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات


( ۱ )

نظر شما :