بازدید رئیس پارک فاوا از مراحل ساخت، تجهیز و راه اندازی اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال در شعبه مشهد پارک فاوا

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۳ کد : ۸۴ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۲۳
روابط عمومی پارک فاوا: دکتر محمد جعفر صدیق، رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، با حضور در شعبه مشهد این پارک، از مراحل ساخت، استقرار و تجهیز اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال بازدید کرد.
بازدید رئیس پارک فاوا از مراحل ساخت، تجهیز و راه اندازی اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال در شعبه مشهد پارک فاوا

در این بازدید که روز یک شنبه، 26 بهمن ماه 1399،  برگزار شد، رئیس پارک فاوا از نزدیک در جریان مراحل استقرار تیم های فنی، تجهیز استودیوهای ثبت و ضبط و فیلمبرداری، و ... قرار گرفت.

دکتر صدیق در این بازدید با اشاره به اهمیت راه اندازی این مرکز گفت: این مرکز با حمایت و پیگیری های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی می شود و مهمترین هدف آن نیز تقویت بخش خصوصی، توسعه کسب و کار دیجیتال و تولید محتوای ایرانی به خصوص برای مخاطبان غیر ایرانی است.  

دکتر صدیق با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز تولید محتوای دیجیتال یکی از مهمترین پروژه های پیشران پارک فاوا است، افزود: پروژه‌ی پیشران، پروژه‌ای‌ست که امنیت، ظرفیت اقتصادی و جایگاهی در سطح ملی داشته باشد.

وی در خصوص مهمترین ماموریت این مرکز گفت: ماموریت اصلی این مرکز حمایت از طیف وسیعی از بخش خصوصی از جمله وظایف مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال کشور است. این کار با هدف توسعه و تعمیق تکنولوژی و رقابتی کردن فضا برای شرکت‌ها صورت می گیرد.

دکتر صدیق افزود: پارک‌ فاوا نهادی دولتی‌ است که صدای بخش خصوصی را می شنود و به گوش مسئولان می رساند و از این طریق موجب رشد اقتصادی و گسترش تکنولوژی می‌شود و در نهایت نیز هدف آن است که بتوانیم  توانایی صادرات محتوای فرهنگی از طریق پارک را به دست آورده و باعث تولید ثروت برای کشور شویم.

دکتر صدیق در خصوص علت انتخاب مشهد برای تاسیس این مرکز و شعبه ی پارک فاوا گفت: ابتدا مهم ترین دلیل ما برای انتخاب مشهد، ارادت خاص ما به امام هشتم می باشد.

وی افزود: ما همیشه شاهد تربیت نیروی متخصص در تهران بودیم که بعد از آن به شهرهای مختلف فرستاده می شدند. اما امروزه این ظرفیت در شهر مشهد دیده شده که می تواند خود به عنوان یک مرکز تربیت متخصص عمل کند و هم چنین بخش خصوصی بسیار قوی ای که در این شهر وجود دارد بسیار در انتخاب مشهد موثر بود.

رئیس پارک فاوا در پایان تصریح کرد: جایگاه استراتژیک شهر مشهد به دلیل مجاورت با کشورهای فارسی زبانی مانند افغانستان و تاجیکستان است که می تواند در بحث تجارت به ما کمک بسیار زیادی انجام دهد.

در ادامه این بازدید، حمیدرضا بحرینی، مدیر مرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک، نیز گفت: حوزه‌ی تولید محتوای دیجیتال جزء پرسودترین و پربازده‌ترین صنایع برای سرمایه‌گذاری است که بازدهی آن نیز بسیار سریع می باشد. این نوع محتوا می تواند با کمترین هزینه تولید، بیشترین بازدهی را به نیز به دنبال داشته باشد.

وی گفت: تجربه ی رسانه ای گروه ما در تولید محتوای دیجیتال و محتوای تلویزیونی در ایجاد و راه‌اندازی دو شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه تولید محتوا در تهران این موضوع را به ما ثابت کرد که برای تولید محتوای دیجیتال نیاز به یک اکوسیستم است. این پروسه در سه بخش ایجاد «مرکز نوآوری در حوزه تولید محتوا»، ایجاد «بازار ملی محتوای دیجیتال» و خدمات «تجارت آنلاین» که سوگیری آن، موضوع عرضه و تولید محتوا در سطح بین المللی است، برنامه ریزی و عملیاتی شد.

بحرینی گفت: این مرکز نوآوری چهار بخش اصلی دارد که بخش اول آن آکادمی است و شامل فرآیند جذب و استعدادیابی، آموزش و توانمندسازی و تیم سازی  می شود. بخش دوم شتاب دهنده مرکز نوآوری خواهد بود که  بحث حمایت از تیم ها و استارت آپ های حوزه تولید محتوا را به عهده خواهد داشت. بخش سوم ایجاد بازار برای تیم ها و تولید کنندگان محتوا می باشد و بخش چهارم تبدیل این مرکز به مرکزی برای تبادل فرهنگی که در حال حاضر این تبادل با کشور افغانستان برنامه ریزی شده است تا تیم های افغانستانی هم بتوانند از این زیرساخت برای تولید محتوا استفاده کنند.

بحرینی به دلیل نگاه ویژه مرکز به فروش و بازاریابی محصولات محتوایی  در خارج از کشور گفت: یکی از بخش های اصلی این مرکز به بحث تجارت آنلاین با نام OBS اختصاص داده شده است که در دو بحث کارگزاری فروش تولیدات محتوایی و دریافت پروژه های بین المللی که امکان تولید محتوایشان در کشور وجود دارد، فعالیت خواهد کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تاسیس این مرکز باعث توسعه کسب و کار حوزه دیجیتال شده و بتوانیم فضای تولید و عرضه این محتوا را فراهیم کنیم.

گفتنی است در مراسم بازدید رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات از مراحل ساخت، استقرار و تجهیز اولین مرکز تولید محتوای دیجیتال، همچنین رئیس اداره پست استان خراسان رضوی، معاونان پارک فاوا، روسای شرکت های فناور مستقر در شعبه مشهد پارک فاوا و اصحاب رسانه نیز حضور داشتند.

انعکاس خبری این بازدید را در رسانه های مختلف مشاهده نمایید:

قدس آنلاین: افتتاح بزرگترین پارک تولید محتوای دیجیتال در مشهد /اشتغال ۱۰ هزار نفر در زمینه تولید محتوای دیجیتال 

شهر آرا نیوز: راه اندازی اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال کشور در مشهد

سیتنا: راه اندازی بزرگترین پارک تولید محتوای ایران در قالب مرکز نوآوری محتوای دیجیتال نیتک در مشهد

رویداد ایران: افتتاح نخستین شبکه مراکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال کشوردر مشهد مقدس

خط شرق: گزارش تصویری نشست خبری شبکه مراکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال

شرق نگار: ظرفیت استان خراسان رضوی در صادرات فناوری اطلاعات به کشور های مجاور

ایرنا: گسترش اقتصاد دیجیتال باید رویکرد نوین در اشتغال باشد

صبح توس:  راه اندازی بزرگ ترین پارک تولید محتوای دیجیتال ایران در مشهد

صداوسیما: افتتاح شبکه مراکز تولید محتوای دیجیتال در مشهد

خبر فارسی: راه اندازی اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال کشور در مشهد

باشگاه خبرنگاران جوان: پارک تولید محتوای دیجیتال مشهد، فعالیت‌هایی در سطح منطقه خواهد داشت

نیوزین: راه‌اندازی اولین مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال کشور در مشهد

اکو موتیو: راه اندازی بزرگترین مدیا پارک ایران در مشهد

دانا: بزرگترین مدیا پارک کشور در مشهد

کلید واژه ها: دکتر جعفر صدیق پارک فاوا پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات مرکز نوآوری تولید محتوای دیجیتال ساختمان مرکزی پست مشهد


نظر شما :