نسخه جدید اطلس فناوری شرکت‌های مستقر/عضو پارک فاوا منتشر شد

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۵ کد : ۲۶۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۵۲
روابط عمومی پارک فاوا: پارک فاوا با هدف تعمیق تکنولوژیک شرکت‌های عضو و نیز در راستای مسئولیت خود مبنی بر شناسایی شرکت‌های فناور و صدور مجوز فعالیت برای آن‌ها، نسخه جدید اطلس فناوری شرکت‌های مستقر/عضو را در ۴۴۴ صفحه منتشر کرد.
نسخه جدید اطلس فناوری شرکت‌های مستقر/عضو پارک فاوا منتشر شد

اطلس فناوری شرکت‌های مستقر/عضو پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات شامل کلیه مستندات مربوط به معرفی کالا و خدمات شرکت‌های مستقر/عضو پارک از قبیل معرفی کالا/خدمت، حوزه فناوری مربوطه، مشخصات فنی، مشتریان اصلی و عمق فناوری آن‌ها مطابق داوری‌های تخصصی انجام شده وفق ارزیابی عملکرد منتهی به سال 1398 شرکت‌ها می‌باشد. 

اطلس فناوری پارک فاوا در واقع شناسنامه رسمی محصولات شرکت‌های فناور مستقر در این پارک است. این اطلس فناوری حاوی معرفی 196 محصول از 38 شرکت فناور مستقر در پارک است که طی یک فرایند داوری متقن و دقیق توسط کارشناسان و داوران متخصص به سرانجام رسیده است.
فرایند تهیه این اطلس در تاریخ 1 بهمن 1399 آغاز و در تاریخ 20 فروردین 1400 پایان یافته است. همچنین این اطلس در تاریخ 31 فروردین 1400 در 444 صفحه به زبان فارسی تدوین و به زینت طبع آراسته شده است.

همچنین هر محصول توسط یک داور علمی متخصص، مورد ارزیابی تخصصی قرار گرفته و با بررسی محصول مورد نظر، عمق تکنولوژی محصول (درصد فناوری متعلق به سازنده محصول و میزان پیچیدگی آن) تعیین می‌شود. در نتیجه این فرایند داوری، کلیه محصولات منتخب بسته به عمق فناوی آن‌ها، در سه طبقه محصولات با عمق فناوری A ، محصولات با عمق فناوری  Bو محصولات با عمق فناوری C تقسیم‌بندی شده‌اند که بر این اساس 74 محصول دارای عمق فناوری A، 119 محصول دارای عمق فناوری B و 3 محصول دارای عمق فناوری C تشخیص داده شده‌اند.

در مقدمه این اطلس فناوری آمده است:

«توسعه اقتصادی بر پایه اقتصاد دانایی متکی بر توسعه فناوری و ارتقای کیفیت است. این موضوع را می‌توان به عنوان یکی از عوامل اصلی جهش تولید و صادرات نیز محسوب نمود. پایه هر گونه برنامه‌ریزی ملی برای ارتقای کیفیت و تعمیق تکنولوژی، شناخت وضعیت موجود و به دست آوردن نقشه‌ای از شرایط فعلی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری است. پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات به موجب مأموریت خود یعنی کمک به تعمیق تکنولوژیک شرکت‌های عضو و نیز در راستای مسئولیت خود مبنی بر شناسایی شرکت‌های فناور و صدور مجوز فعالیت برای آن‌ها، همه ساله نسبت به ارزیابی شرکت‌ها و محصولات آن‌ها اقدام می‌نماید. گزارش حاضر حاصل ارزیابی سال ۱۳۹۸ محصولات پارک است. کتابچه حاضر نه یک کتابچه تبلیغاتی بلکه یک گزارش علمی از محصولات ارائه شده توسط شرکت‌های پارک است. به این منظور هر محصول توسط یک داور علمی متخصص، مورد ارزیابی تخصصی قرار گرفته و با بررسی محصول مورد نظر، عمق تکنولوژی محصول (درصد فناوری متعلق به سازنده محصول و میزان پیچیدگی آن) تعیین می‌شود. نتیجه ارزیابی، سپس به شرکت سازنده اعلام شده و درخواست می‌شود اگر ارزیابی را ناصحیح می‌دانند، اعتراض خود را اعلام نموده تا فرآیند داوری تجدید شود. آنچه اکنون در این گزارش پیش روی شماست، اطلاعاتی است که بعد از خاتمه این فرآیند حاصل شده است. این اطلاعات علاوه بر ارزش تبلیغاتی خود، در دو موضوع زیر کاربرد اجرایی دارد:

1) برنامه‌ریزی برای ارائه حمایت مالی برای ارتقای کیفیت و بهبود مشخصات فنی محصولات با هدف افزایش رقابت‌پذیری محصولات. اطلس فناوری به این لحاظ می‌تواند مورد استفاده سازمان‌هایی نظیر صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری باشد. 

2) کمک به تحقق اهداف قانون حمایت از محصولات داخل. اطلس فناوری پارک بر این لحاظ می‌تواند مورد استفاده وزارت صنایع در امر حمایت از ساخت داخل قرار گیرد.

امید است این اقدام کوچک اما پایدار و زیرساختی پارک فاوا، الگویی برای سایر پارک‌ها و نیز سایر صنایع قرار گیرد تا جایی که در آینده نزدیک، کلیه محصولات کشور و عمق فناوری آن‌ها در قالب اطلس‌های فناوری بخش‌های مختلف، مورد شناسایی دقیق قرار گیرد.»
 

کلید واژه ها: پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات اطلس فناوری شرکت‌های پارک فاوا


نظر شما :